„Със закриването на въглищната енергетика България ще се превърне от износител във вносител на електрическа енергия. Твърдите изкопаеми горива са национален ресурс, гарантиращ енергийната стабилност и независимост на страната ни. При евентуално затварянето на централите, 100 000 души пряко ангажирани в мините и въглищните топлофикации ще останат без препитание и без възможност да прилагат знанията си. Работата си ще загубят и заетите във фирми, изградили своята дейност покрай работата на мините и ТЕЦ-овете в района.“ заяви инж. Севдалин Желев, изпълнителен директор на „Топлофикация Русе“.
Той посочи, че целият екип на топлофикационното предприятие изразява своето несъгласие с поетите „на тъмно“ и без обществено обсъждане ангажименти пред Европейската комисия за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. По думите му изпълнението на заложените параметри ще доведе до свиване на икономиката с 4%.
Инж. Севдалин Желев припомни, че „Топлофикация Русе“ заедно с енергетици, синдикати, работодатели, общини, депутати и миньори са създали „Коалиция анти 40%“ в защита на сектор „Енергетика“.
Основната цел на широкото обединение е запазването на енергийната независимост и сигурност на страната.
„На 16 декември 2022 г. бе подписана декларация, в която настояваме за свикване на Консултативния съвет по Европейската Зелена сделка за преразглеждане на вече поетите ангажименти и отпадане на изискването за намаляване с 40% на въглеродните емисии до 2026 година, както и незабавно стартиране на преговори с Европейската комисия.“ посочи инж. Севдалин Желев.
По думите му чрез официалното писмо, което бе изпратено до Народното събрание на Р България и Министерски съвет, се изразява безпокойството на местната власт, топлофикационните дружества и синдикатите по повод липсата на ясна визия и стратегия за това с какво и как ще бъдат заменени въглищните мощности, какво и как ще се случи с около сто хиляди пряко и косвено заети в сектора български енергетици, миньори и работещите български граждани в други свързани сфери.
Изпълнителният директор на топлофикационното дружество беше категоричен, че намаляването на емисиите от производство на електрическа енергия от въглища с 40% означава намаляване на производството и съответно излизане на мощности от експлоатация.
Инж. Севдалин Желев коментира и предложението централите да работят сезонно. Той определи тази идея като нереалистична, защото това са огромни предприятия, които не се пускат и спират само с едно копче. Той се съгласи с изчисленията на енергийни експерти, според които ако при инсталирани пет хиляди мегаватчаса трябва да работят 1200Мв, всяка централа ще работи по три месеца.
Инж. Севдалин Желев също като специалистите попита кой ще бъде този бизнес, който ще работи три месеца, другите девет месеца няма да работи, но ще плаща заплати.
„Ключово е за българската енергетика централите ни на въглища да останат да работят, още повече в момент на тежка енергийна несигурност на България и на Европа“ подчерта инж. Севдалин Желев.
Той обясни, че ЕК е предоставила достатъчно възможности, за да трансформираме въглищните си централи и да запазим работните места. Изпълнителният директор посочи, че конкретно в „Топлофикация Русе“ през последните три години са инвестирани няколко милиона лева за поетапното преминаване от въглища на природен газ.
„В момента завършваме проект за диверсификация на горивния микс и замяна на твърдите изкопаеми горива със „синьото гориво“. По план още през този отоплителен сезон газът ще бъде неделима част от горивата, които използваме за гарантиране на чисто, надеждно и сигурно отопление за крайните потребители.“ заяви инж. Севдалин Желев.
Той обясни, че тяхната цел е през летните месеци да произвеждат енергия само от природен газ. По думите му в дългосрочен план имат намерение да инвестират допълнителни средства в комбинираното производство на енергия и да реализират зелени проекти с цел „Топлофикация Русе“ да бъде модерно предприятие, което осигурява изцяло екологично отопление за крайните потребители.
Инж. Севдалин Желев изрази надежда, че правителството ще започне организирането на срещи с Европейската комисията, по време на които ще бъдат обсъдени възможностите за предоговаряне на неприемливите ангажименти, които могат да имат пагубно отражение върху енергийната сигурност на България, икономиката и социалната среда. Изпълнителният директор беше категоричен, че е време България да има ясна визия за бъдещето на един от структуроопределящите сектори за икономиката ни.